Bluejacket.com

United States Navy
Chaplains and Denomination, 1944

Notes:
1. Abbreviations:
     To USN:  Reserve chaplains who transferred to the Regular Navy and on duty 31 December 1946.
     CS - Chaplains’ School. 
     (S) - Seminarians. Recent theological seminary graduates with little practical experience. Indoctrination course is an additional month.
     (V-l2) - Seminarians who entered the Corps through the V-12 program from 1 July 1943 to 30 June 1946.
2. Date after a name indicates time of previous service in the Navy.
3. Beginning 2 February 1942, all new chaplains are sent to Chaplains’ School for indoctrination before assigned to active duty.  Class 1-44 indicates a member of class 1 of 1944.  In a few instances chaplains who enter with one class graduate with a later class.

 

 

1944
Class 1-44
3 January-27 February 1944

Carroll, Thomas F. 
Cloutier, Clement J.
Colyer, Clifford H.
D’Angelo, Samuel E.
Donohoe, John M.
Eppert, Earl C. 
Gosnell, Harold “C”
Hammond, Joseph F. 
Kendall, Ernest P.
McLaughlin, James D. 
Nicolaus, Eugene T.
O’Brien, Michael D.
Orr, Wilfred “I”
Osborne, Francis M.
Pfeifer, Henry W.
Pick, Louis
Senft, Cletus A.
Tinklenberg, Richard J.


Roman Catholic
Roman Catholic
Methodist
Roman Catholic
Roman Catholic
Disciples of Christ
Protestant Episcopal
Roman Catholic
Methodist
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Congregational
Roman Catholic
Lutheran
Roman Catholic
Lutheran
Presbyterian (USA)
Class 2-44
17 January-12 March 1944
Burns, John J., to USN
Collins. Claude R.
Culley, Erwin G. 
Follard, James F.
Kleman, Sylvester H.
McPherson, John B., to USN
Manwell, Richard F.
Massengale, Robert G.
Morrison, William A.
Murray, Philip G.
Ruderman, Samuel S.
Sanders, Paul S.
Scally, Harold J.
Schmidling, Charles S. 
Smith, Marlin E.

 
Roman Catholic
Methodist
Presbyterian (US)
Roman Catholic
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Congregational
Methodist
Presbyterian (USA)
Baptist (Northern)
Jewish
Methodist
Roman Catholic
Lutheran
Methodist
Class 3-44
31 January-26 March 1944

Adrian, Stephen J.
Brink, Frederick W., to USN
Bryan, Richard A. 
Daly, Robert L. 
Elsea, Elmer
Ferguson, Robert R.
Finger, Homer E., Jr. 
Haggard, Gerstle M.
Harper, John H. 
Hemphill, Edward J., to USN
Kofflin, John D.
Lawrence, Edgar F.
McGratty, Arthur R. 
Masterson, Patrick J. 
Mertz, William N.
Nelson, Daniel J.
Onorato, John F.
Porter, William S.
Putnam, Raymond G.
Upchurch, Percy B.
Wickersham, George W.


Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Methodist
Methodist
Presbyterian (US)
Methodist
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Roman Catholic
Methodist
Roman Catholic
Roman Catholic
Presbyterian (US)
Congregational
Baptist (Southern)
Protestant Episcopal
Class 4-44
14 February-9 April 1944

Bogumil, Emil C. 
Bradley, Paul F., to USN 
Butler, Avery H. 
Campbell, John F.
Estes, Care1 O.
Harris, Charles D.
Horejs, Charles J. 
Irwin, Allen L.
Kearns, Bernard
Kelly, John F.
Lavery, Vincent B.
Looney, Edward P.
Lutz, James W.
McDonough, Louis V.
Malone, John J.
Sheridan, John E.
Sherrill, Owen M.
Smith, John H.
Tansey, Arthur W. 
Warr, Samuel G.


Roman Catholic
Roman Catholic
Methodist
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Congregational
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Roman Catholic
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Class 5-44
28 February-23 April 1944

Bayne, Stephen F., Jr.
Cadden, John P.
Corbin, John C.
Dallmann, Bertram H.
Daly, Peter J. 
Durishin, John F.
Gallagher, Donald S.
Hamann, Edwin J. 
Hardman, George D.
Lindemann, Walter J. 
Lowden, William G.
McInenly, Joseph F.
McMillen, Gervasc C.
Manger, Vincent
Masterson, Harold J.
Montplaisir, Roland A. 
Nelson, Stanley
Nolan, William F.
Peterson, Karl G., to USN
Poznanske, Boguslaus T. 
Przwoznik, John A. 
Robers, Vincent G. 
Schroeder, John R.
Shanahan, Joseph P.
Shannon, Philip P. 
Taylor, William A.
Tegler, Frederick H. 
Weiers, Wilfred W.


Protestant Episcopal
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Lutheran
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Protestant Episcopal
Presbyterian (USA)
Methodist
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Lutheran
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Class 6-44
13 March-7 May 1944

Allen, Ezra L.  
Carlson, Harold M.
Carper, Wood B., Jr. 
Clark, Edward L. 
Creech, Donald G.
Czajkowski, Wenceslaus "A" 
Dutton, Rolland N.
Gilligan, Martin T. 
Gluck, Joseph C. 
Grant, William J.
Hoover, Paul R.
Iley, Charles H., to USN  
Kennedy, Francis B. 
Lamb, Jpseph P.  
LeBeau, Walter L.  
Long, Andrew C. 
Moore, Joseph P.  
Paul, James W., to USN
Piening, Bernard H., Jr.
Preisner, Aloysius F.  
Schulte, Maurice J. 
Showalter, Norbert F. 
Soerheide, Lester J. 
Van Handel, Erwin  
Waldrop, Robert S. 
Wheeler,- George H., to USN 
Wright, John A.


Methodist
Evangelical
Protestant Episcopal
Baptist (Southern)
Disciples of Christ
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Lutheran
Methodist
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Protestant Episcopal
Roman Catholic
Methodist
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Methodist
Protestant Episcopal
Class 7-44
13 March-4 June 1944

Ashey, Philip H .
Brown, Lloyd G.
Carr, Daniel L.
Cleaves, Richard D., to USN
Corbin, Harry F., Jr. 
Deihl, Ralph I., Jr.  .
Galbreath, John H. 
Garrett, Francis L., to USN
Gaskell, Benton S.
Gensel, John
Imbrie, Greer S.
Kesler, Robert H.
Lahr, Franklin E.
Leather, Jack
Lyons, Earle V., Jr.
Marsh, Jeff R. 
Moffett, James P. G.
Murray, George H.
Robinson, Stewart P.
Samuelson, John A.
Sprunt, David W.
Stovall, James L.
Underwood, James H.
Wiest, Walter E. 
Williams, Oliver K. 
Wilson, George S.


Methodist
Presbyterian (USA)
Baptist (Northern)
Baptist (Northern)
Disciples of Christ
Presbyterian (USA)
United Presbyterian
Methodist
Congregational
Lutheran
Presbyterian (USA)
Methodist
Evangelical and Reformed
Protestant Episcopal
Presbyterian (USA)
Methodist
Presbyterian (US)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Methodist
Presbyterian (US)
Methodist
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Class 8-44
27 March-21 May 1944

Andrus, Charles E.
Cohbs, Howard C.
Corrigan, Maurice F.
Dempsey, Leo A.
Farrell, Chauncey V.
Finch, William C.
Griffin, John P.
Heaton, James F. 
Keefe, Joseph M.
Kochler, Norman E., Jr.
Laffey, Howard J.
McAllister, Carl E.
McArdle, Joseph K.
Marley, Cecil V., to USN
Mitchell, Salvatore P.
Remias, Joseph L.
Sruba, Joseph I. 
Sullivan, Gregory N. 
Weems, Chester L.
Winn, George H., Jr.


Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Roman Catholic
Presbyterian (US)
Methodist
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Protestant Episcopal
Presbyterian (USA)
Class 9-44
10 April-4 June 1944

Amundson, James M. 
Connolly, James D. 
Dineen, Joseph V.
Dougherty, Linus M.
Fanning, Francis J.
Fritze, Herbert P.
Gallagher, Joseph T.
Greenlaw, Earle D., to USN
Linger, Ora A .
Petre, William R.
Rice, Leo F.
Stump, Levi R. 
Tatum, Candler E.  
Travis, William W.  
Walker, James E. 
Wendling, Louis E..


Lutheran
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Lutheran
Roman Catholic
Congregational
Baptist (Southern)
Methodist
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Methodist
Presbyterian (US)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Class 10-44
24 April-18 June 1944

Balgenorth, Joseph F.
Boerman, Jacob
Casey, James V. 
Chihak, Anthony W. 
Coburn, John B.
Erickson, Paul F.
Gallagher, Raymond J. 
Irwin, Merle S. 
Jude, Thomas R.
Jurek, Francis A. 
Korn, Bertram W. 
Paiubicki, Gregory J.
Price, James W.
Rankin, James W.
Rees, David I.
Schwener, Henry J. 
Snyder, Herman E.
Vincent, William N.
Walsh, Clement J.
Welch, Ross T.
Woodman, William S.


Roman Catholic
Reformed
Roman Catholic
Roman Catholic
Protestant Episcopal
Evangelical
Roman Catholic
Presbyterian (USA.)
Roman Catholic
Roman Catholic
Jewish
Roman Catholic
Presbyterian (USA.)
Presbyterian (USA.)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Jewish
Presbyterian (USA.)
Roman Catholic
Methodist
Presbyterian (USA.)
Class 11-44
8 May-2 July 1944

Cookson, Milton A.
Gabbamonte, Francis A.
Hallissey, Timothy J. E. 
Houpt, Oscar W.
Johnson, Henry McC.
Lechtenberg, Walter A.
Mullen, Donald F.
Newell, Francis T. 
Polish, Jacob
Stone, Robert L.
Stump, John P.
Swanson, Franklin A. 
Tucker, Dunstan W. J.
Wayland, John T.
Willis, George J.


Protestant Episcopal
Roman Catholic
Roman Catholic
Lutheran
Methodist
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Jewish
Presbyterian (USA)
Lutheran
Lutheran
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Presbyterian (Orthodox)
Class 12-44
22 May-16 July 1944

Abernathy, George R. 
Braun, Harold E..
Bright, Harry E., Jr.
Byrne, John J.
Daw, Carl P.
Downey, John P. 
Geier, Gerard H. 
Graham, Malcolm W. 
Lemon, Marion W.
Lizik, Francis S.
MacLeod, Norman M, Jr.
Quinn, Robert J. .
Sell, Ralph W. .
Spohn, Arnold P.
Stoeve, Olaf A. 
Theobald, Donald K.
Walsh, William J.
Wright, Gerald H.


Baptist (Southern)
Methodist
Methodist
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Roman Catholic
Roman Catholic
Presbyterian (US)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Congregational
Roman Catholic
Lutheran
Lutheran
Congregational
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
United Presbyterian
Class 13-44
5 June-30 July 1944

Burke, John J.
Carroll, James D. 
Cassidy, Joseph J. 
Cunninggim, Augustus M.
Keliher, Cornelius J.
Lund, Earl J.
Phillips, Lawrence R., to USN
Topmiller, Malo A.


Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Methodist
Roman Catholic
Lutheran
Congregational
Roman Catholic
Class 14-44
19 June-13 August 1944

Birky, Henry G.
Crawley, Richard F. 
Derr, Edward C. 
Dickinson, Leon A., Jr.  
Greenburg, William 
Hartz,. Edwin R. 
Judge, William F.
Kraemer, Edgar S.
Kreitman, Benjamin.
O’Toole, John A.
Seawright, Kenneth C. 
Talman, Simon A.  
Weaver, William K., Jr.
Wright, William C. 


Methodist
Methodist
Baptist (Southern)
Congregational
Jewish
Methodist
Protestant Episcopal
Presbyterian (US)
Jewish
Roman Catholic
Presbyterian (US)
Presbyterian (USA)
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Class 15-44
3 July-27 August 1944

Banghart, Willard E.
Bischofberger, George
Current, Robert W. 
Daly, Thomas J. 
Deal, Robert L.
DeJong, Lloyd G.
Graf, Frank Martin.   
Halbert, Herschel O., Jr. 
Hefner, Raymond J.
Houghton, Herbert R. 
McMahon, Robert E.
Meengs, Willard G.
Merth, John P.
Million, Rowe B.
Mottey, William G. 
Murphy, Paul J. 
Noble, Addison G. 
Norwood, Herman R. 
O’Leary, John J.
Radford, Stewart W.
Sammel, John F. 
Tite, Bradford H.
Vaught, Mark F.
Wilkinson, Daniel D.


Methodist
Roman Catholic
Methodist
Lutheran
Methodist
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Protestant Episcopal
Roman Catholic
Methodist
Roman Catholic
Reformed
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Roman Catholic
Protestant Episcopal
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Lutheran
Protestant Episcopal
Methodist
Presbyterian (US)
Class 16-44 (S)
3 July-24 September 1944

Allen, William K., Jr.
Baldwin, Walter P., Jr. 
Below, Ralph W. 
Brown, Kenneth V.
Cassaday, Florian W., to USN
Colenbrander, Harold A.
Courtney, Robert H.
Elliott, Mahlon H., V-12
Evans, David S., Jr.
Garman, Quentin P.
Greenwalt, Jack C.
Heuer, Bernard E.
Hinshaw, George R.
Humphreys, David M.
Humphrcys, John M. 
Imes. Ralph B.
Jenkins, Robert E.
Jones, Barney L.
McManus, Harold L.
Maschmcier, Ralph F.
Myers, Francis B.
Myers, Paul E.
Penn, William W.
Poerschke, Robert E.
Sherley, Jack McK. 
Smith, Kenneth I.
Snyder, Richard L.
Thompson, Mark R.
Todd, David H. 
Williams, John R., Jr.


Presbyterian (US)
Presbyterian (US)
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
United Brethren
Reformed
Methodist
Methodist
Methodist
Lutheran
Presbyterian (USA)
Lutheran
United Brethren
Presbyterian (USA)
United Presbyterian
Methodist
Baptist (Northern)
Methodist
Baptist (Southern)
Evangelical and Reformed 
Lutheran
Methodist
Methodist
Baptist (Southern)
Disciples of Christ
Baptist (Northern)
Congregational
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (US)
Class 17-44
17 July-10 September 1944

Allender, Edwin R
Ancker, Mitchell T. 
Bernards, Solomon S. 
Blackstone, James H., Jr.
Bloom, Howard E.
Brown, James R.
Burr, Francis P.
Cole, Franklin P.
English, Arnold J.
Finnegan, Gerard J.
Flood; Harold D.
Foster, William H., Jr. 
Galland, Benoit R.
Gregg, Moses E.
Hanley, Richard H. J.
Hearn, Kester M.
Jacobson, David
Jones, Oliver W.
Kearns, Aubrey B.
Kenealy, William J.
Lacour, Lawrence L.
Leach, Miles E.
Long, John R., to USN
Lynch, Alan C.
McKechnie, David R
McPheeters, Chilton C.
Moorhead, Marion F.
Nesse, Marvin E.
Nostrand, George F.
O’Connor, Paul L.
O’Neill, James A. 
Patterson, Samuel C. 
Ray, Stanley I. 
Sanders, James T. 
Seburg, Clarence T.
Wilson, Robert L.


Disciples of Christ
Presbyterian (USA)
Jewish
Presbyterian (USA)
Baptist (Northern)
Methodist (African)
Disciples of Christ
Congregational
Roman Catholic
Roman Catholic
Methodist
Presbyterian (US)
Roman Catholic
Presbyterian (US)
Roman Catholic
Methodist
Jewish
Methodist
Roman Catholic
Roman Catholic
Methodist
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Disciples of Christ
Congregational
Methodist
Baptist (Southern)
Lutheran
Protestant Episcopal
Roman Catholic
Roman Catholic
Presbyterian (US)
Presbyterian (USA)
Baptist (Southern)
Lutheran
Baptist (Southern)
Class 18-44 (S)
17 July-8 October 1944

Anderson, John F., Jr. 
Armes, John G.
Astles, John B.
Becker, Ernest A., Jr. 
Beversluis, Nicholas H. 
Burns, Benjamin F.
Campbell, Jay M. 
Carmichael, Oliver W. 
Cooke, Raymond J. 
Cothen, Grady C.
Cowles, Samuel M., Jr. 
Dakan, Everett A.
Gerberding, George H. 
Gibson, Thomas M. 
Hearn, William M.
Hotchkiss, James R 
Howie, Carl G.
Johnson, Robert C. 
Kicklighter, Robert W.
Klug, Eugene F.
Knight, James A.
Leonard, William B., Jr.
McGuire, Douglas L.
Martin, James A., Jr.
Moore, Stanley J.
Mueller, Charles H., Jr. 
Nelson, John R 
Northrup; Clarence V., to USN
Ohden, Herman R 
Parkinson, William W. 
Pflueger, Henry G.
Raynor, Paul J.
Remley, Ernest W.
Shotwell, Willis A. 
Simons, William W. 
Snavely, Jerald H.
Staley, Robert K. 
Thompsen, Thoralf G. 
Towner, Robert W. 
Vanderpoel, George E., to USN
Vore, Duane N. 
Watts, John D. W.
Whitley, Oliver R. 
Wildey, Donzel C. 
Williams, Robert M.
Wolf, George E.


Presbyterian (US)
Presbyterian (Orthodox)
Presbyterian (USA)
Congregational
Christian Reformed
Disciples of Christ
United Presbyterian
Presbyterian (Reformed)
Methodist
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Congregational
Lutheran
Presbyterian (USA)
Baptist (Northern)
Methodist
Presbyterian (US)
Presbyterian (USA)
Baptist (Southern)
Lutheran
Methodist
Presbyterian (Orthodox)
Methodist
Baptist (Southern)
Methodist
Independent Fundamentalist
Methodist
Baptist (Northern)
Presbyterian (USA)
Methodist
Lutheran
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Baptist (Northern)
Baptist (Northern)
Congregational
Presbyterian (USA)
Lutheran
Baptist (Northern)
Baptist (Northern)
Congregational
Baptist (Southern)
Disciples of Christ
Methodist
Presbyterian (US)
Lutheran
Class 19-44
31 July-24 September 1944

Bennett, Eldin L.
Clements, Paul V. .
Conlon, Joseph P.
Drew, Monroe, Jr.
Dunbar, Daniel J.
Erb, Edgar G.
Guinivan, Thomas W.
Hackett, Felix E. 
Hackwell, Robert L.
Harro, Stewart W. 
Henely, Robert E. 
Herndon, George C.
Hulan, LeRoy S. 
Hurst, Clyde J. 
Johnson, Rauzelle M. 
Lustig, Victor J. W. 
McGovern, Edward J. 
Maxwell, Henry F., to USN
Miller, Elwin A.
Morris, Irvin N.
Nicholson, Raymond W.
Nodel, Julius J. 
Patton, Theodore
Reigner, Paul W.
Riordan, Thomas W. 
Sharpe, Joseph F.
Stevens, James S. 
Stillpass, Leo J. 
Swain, Edward G. 
Tidwell, George W. 
Whitehead, Claude W., Jr. 


United Presbyterian
Methodist
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Baptist (Northern)
Baptist (Northern)
United Brethren
Roman Catholic
Protestant Episcopal
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Disciples of Christ
Baptist (Southern)
Methodist
Roman Catholic
Roman Catholic
Congregational
Lutheran
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Jewish
Protestant Episcopal
Presbyterian (US)
Roman Catholic
Roman Catholic
Methodist
Jewish
Presbyterian (USA)
Baptist (Southern)
Methodist
Class 20-44
31 July-22 October 1944

Cassady, Kermit R., to USN
Hoff, Cameron P. 
Hopewell, William J. 
Hume, William
Merrill, John F. 
Newquist, David C.
Phifer, Ernest C.
Pitts, Howard S., (S)
Shephard, Samuel G.
Stevens, William W. 


United Brethren
Lutheran
Independent Fundamentalist
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Baptist (Northern)
Methodist
Methodist
Baptist (Southern)
Baptist (Northern)
Class 21-44
14 August-8 October 1944

Allen, Charles R. 
Anderson, Bjarna T.
Barron, Vance
Boyer, Arthur C., to USN
Brown, Charles V.
Brown, Walter L.
Davis, Benjamin J.
Doty, Lloyd A.
Glass, Samuel E. 
Junker, Curtis W. V.
Knoll, Lawrence H. 
Nealis, Donald S.
O’Neill, Edward P.
Rogers, William F.
Shrader, Edward F.
Way, Clyde E. 
Workman, William G.


Protestant Episcopal
Lutheran
Presbyterian (US)
Lutheran
Congregational
Presbyterian (US)
Methodist
Methodist
United Presbyterian
Protestant Episcopal
Lutheran
Roman Catholic
Roman Catholic
Congregational
Methodist
Methodist
Methodist
Class 22-44
28 August-22 October 1944

Barbour, John J. 
Bowling, Harley C., Jr., (S)
Bramble, William K.
Ernst, Karl H., (V-12) (S)
Fitch, Robert E. 
Insko, Myron C., to USN
Meginniss, Benjamin A., Jr., to USN
Nye, William E.
Pierce, Donald R., (S)
Skelton, James H., (V-12) (S)
Terhune, Cornelius A.
Tufft, John R., (V-12) (S)


Congregational
Methodist
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Congregational
Methodist
Protestant Episcopal
Lutheran
Baptist (Northern)
Presbyterian (US)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Class 23-44
11 September-5 November 1944

Bartz, Harold V.
Bennett, Erwin D.
Ebright, Arlon O. 
Fleming, Francis J.
Holden, Robert J.
Hotaling, Edgar G.
Hubner, John S., (S)
Juntunen, Aarne J.
Marquette, George W.
Patrick, Melvin 
Pilchik, Ely E.
Sarchett, Lester E. 
Steffenson, Alvin D.
Sullivan, Edward A.
Sullivan, Paul B. .
Talley, Charles O., Jr., (S)
Ungersma, Aaron J.
Van Derbeck, Holmes N.
Wright, Sargent J., (V-12) (S)


Methodist
Methodist
Methodist
Roman Catholic
Unitarian
Baptist (Northern)
Methodist
Lutheran
Methodist
United Brethren
Jewish
Methodist
Methodist
Roman Catholic
Methodist
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Methodist
Class 24-44
25 September-17 November 1944

Callahan, Hubert H. 
Childs, Andrew A. 
Crosswell, Gowcr, Jr.
Dyett, Edmond G.
Hopkins, Joseph M.
Lindsey, Haldean S.
McCarthy, Daniel J.
Nelson, Dotson McG., Jr.
Olson, John F., (S)
Peterson, Orville C. T.
Ruff, Charles S.
Scannell, Daniel I.
Smith, James H.
Stelling, Herbert P.
Tarplee, Cornelius C. 
Wallace, Francis E. 
Watts, John E., Jr., to USN
Winter, Gibson


Disciples of Christ
Methodist
Presbyterian (US)
Presbyterian (USA)
United Presbyterian
Methodist
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Methodist
Methodist
Presbyterian (US)
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Lutheran
Protestant Episcopal
Roman Catholic
Presbyterian (US)
Protestant Episcopal
Class 25-44
7 October-3 December 1944

Barnston, Alfred J. 
Barton, Jesse H., Jr., (V-12) (S)
Barwell, Walter S.
Bentley, Philip C., to USN, (S)
Benton, Charles R., (S)
Bonner, Robert A., to USN, (S)
Brenneman, Marshall E. 
Corley, John P. 
Cronan, Edward P. 
Godfrey, Edward M.
Heermans, Harry W.
Hughes, John B. 
Lamar, Tracy H., Jr.
Lane, John J. .
Lowry, Madison D. 
Minnick, Chauncey F. 
O’Neill, John J. 
Quirk, John M. 
Radcliffe, Robert W.
Roebuck, Claude V., (S)
Schmitz, Richard P., (S)
Washburn, Harold G.
Wiest, Lawrence G.


Jewish
Methodist
Methodist
Protestant Episcopal
Methodist
Presbyterian (Orthodox)
Lutheran
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Protestant Episcopal
Roman Catholic
Protestant Episcopal
Roman Catholic
Methodist
Protestant Episcopal
Roman Catholic
Roman Catholic
Methodist
Baptist (Southern)
Evangelical and Reformed
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Class 26-44
23 October-17 December 1944

Berry, Reginald A. 
Boye, Lee O., (S) 
Bridewell, Joseph A. 
Doty, Richard “S”
Edwards, Norman O. 
Garner, Thomas D.
Hughes, Benjamin F., to USN
Larsen, Henry M., (S)
Loper, Joseph N.
McLean, James F. .
Rasche, Walter C.
Sinclair, Donald K.
Tyree, William E., (S) 
Volkman, Samuel (n)


Nazarene
Methodist
Methodist
Methodist
Methodist
Evangelical and Reformed
Methodist
Baptist (Southern)
Methodist
Roman Catholic
Evangelical and Reformed
Congregational
Methodist
Jewish
Class 27-44
6 November-31 December 1944

Ash, Clyde W.
Ellison, Chauncey W.
Fowler, Frederick C. 
Lewis, Earle R.
MacQueen, David A,  (S)
McDonald, Donald S.
McSwain, Horace R.
Mangum, Wallace T.
Montgomery, Robert P., (S) 
Myers, Chauncie K.
Ridgley, Benjamin J. 
Rock, William A., Jr., (S)
Scaife, Lauriston L. 
Seniavsky, Alexander G.
Tallman, Ben L.
Whitcomb, John C., (S)


Methodist
Methodist
Presbyterian (USA)
Methodist
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Methodist
Methodist
Presbyterian (USA)
Protestant Episcopal
Methodist
Methodist
Protestant Episcopal
Orthodox (Russian)
Presbyterian (USA)
Congregational
Class 28-44
20 November 1944 -14 January 1945

Alling, Roger
Austin, Leroy C. 
Bratcher, Robert G., (S)
Burt, John H.
Govern, Raymond F.
Holland, William J. 
McCachran, Robert L., (S)
McCluskey, Joseph P., Jr.
McLarty, James B.
McMurray, Edgar W.
Marston, Robert E., (S)
Martineau, Edward R
Meade, Harold E., to USN
Moore, Allan G., (S)
Rives, Richard R., Jr.
Thomas, Daniel C., (S)
Winel, Roland T.
Weiskel, Frank M. 


Protestant Episcopal
Congregational
Baptist (Northern)
Protestant Episcopal
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Methodist
Methodist
Baptist (Northern)
Methodist
Roman Catholic
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Congregational
Class 29-44
4 December 1944 - 28 January 1945

Barnard, Lloyd W.
Davidson, Lee W., Jr., (S)
Donaldson, Lorrin LaV. 
Ellis, Marshall J., (S) 
Evans, Joseph C.
Henderson, William G. 
Lucier, Charles V.
MacColl, James R.
Nielson, Howard F.
Parkman, Joseph D., (S)
Patterson, Alexander B.
Sodt, William G., Jr., to USN, (S)
Wagner, Joseph H. 


Methodist
Methodist
Presbyterian (Orthodox)
Protestant Episcopal
Methodist
Baptist (Southern)
Roman Catholic
Protestant Episcopal
Methodist
Congregational
Protestant Episcopal
Lutheran
Methodist
Class 30-44
18 December 1944 - 11 February 1945

Andresen, Soren H. F., to USN
Baalson, Elmo O.
Blackler, Carl E. 
Boyd, Leonard T., (S)
Butler, Charles C.
DeJong, Peter
Enloe, Roger P.
Erdman, Calvin P., 1942
Flaherty, Louis M. 
Fowler, Ernest M. 
Hunter, Jackson D., to USN, (S)
Keller, Gustave P. 
Kerr, Norman S., (S)
Kerstetter, Ralph L. 
Menders, August F.
Moore, Raymond W., (S) 
Norman, William E., (S)
Nusbaum, Guy G.
Parham, Thomas D., Jr., (S)
Patrick, Henry L., (V-12)  (S)
Potter, Francis E. 
Robert, Frank W., (S)
Ruetz, Franklin J., Jr., (S)
Talty, Raymond J. 
Thomas, John R., (S)
Tomlinson, Philip H. 
Youngs, Robert W.


Methodist
Lutheran
Baptist (Northern)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Reformed
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Methodist
Methodist
Methodist
Baptist (Southern)
Lutheran
Roman Catholic
Methodist
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (Associate Reformed)
Reformed
Protestant Episcopal
Protestant Episcopal
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)

 

Sources:
1.  Drury, Clifford M.; The History of the Chaplain Corps, United States Navy, Volume One 1778-1939, Washington, D.C.: Government Printing Office, 1949.
2.  Drury, Clifford M.; The History of the Chaplain Corps, United States Navy, Volume Two 1939-1949, Washington, D.C.: Government Printing Office, nd.
3.  Drury, Clifford M.; United States Navy Chaplains 1778-1945: Biographical and Service-Record Sketches of 3,353 Chaplains Including 2 Who Served in the Continental Navy, Washington, D. C.: Government Printing Office, 1948.
 
U.S. Navy Chaplains 1778-1916
U.S. Navy Chaplains 1917-1939
U.S. Navy Chaplains 1939-1941
U.S. Navy Chaplains 1941-1943
U.S. Navy Chaplains 1943
U.S. Navy Chaplains 1944 
U.S. Navy Chaplains 1945

 
Copyright © 2014
[Bluejacket.com]. All rights reserved.