BLUEJACKET.COM

United States Navy
Chaplains and Denomination, 1945

Notes:
1. Abbreviations:
     To USN:  Reserve chaplains who transferred to the Regular Navy and on duty 31 December 1946.
     CS - Chaplains’ School. 
     (S) - Seminarians. Recent theological seminary graduates with little practical experience. Indoctrination course is an additional month.
     (V-l2) - Seminarians who entered the Corps through the V-12 program from 1 July 1943 to 30 June 1946.
2. Date after a name indicates time of previous service in the Navy.
3. Beginning 2 February 1942, all new chaplains are sent to Chaplains’ School for indoctrination before assigned to active duty. 
4. Class 1-45 indicates a member of class 1 of 1945.  In a few instances chaplains who enter with one class graduate with a later class.

 

1945
Class 1-45
1 January - 25 February 1945

Binkley, William A. 
Brengartner, Robert E. 
Haine, Cuthbert E. 
Harris, Joseph R. 
King, Stanley H., (S)
Leaf, Donald S. 
Schutz, Adam J., Jr., to USN (S)
Schulz, Carl R., to USN
Smith, Herrick A.


Baptist (Northern)
Roman Catholic
Methodist
Presbyterian (USA)
Congregational
Lutheran
Methodist
Lutheran
Methodist
Class 2-45
15 January - 10 March 1945

Beckman, Elmer E.
Davis, Howard S. 
Esaias, John R., Jr., (S)
Hunt, Robert M. 
McIver, Malcolm C., Jr., (S)
Skinner, James E. D. P.
Williams, Robert E. 
 

Methodist
Protestant Episcopal
Methodist
Presbyterian (USA)
Presbyterian (US)
Protestant Episcopal
Methodist
Class 3-45
29 January - 24 March 1945

Bost, Warren L.
Dahlquist, John A.
Dominy, Arthur L., (V-12) (S)
Forsander, John P., Jr., (V-12) (S)
Grant, Worth C., (S) 
Johnson, Solomon K.
Lawson, Harold B., (S)
Lime, John C. 
Pfeiffer, Charles G., (V-12) (S) to USN
Raun, George M. 
Simmons, Elbert R., (S)
Watkins; Jack B., (S)
Whitaker, Robert H., (S)


Presbyterian (USA)
Lutheran
Baptist (Northern)
Baptist (Northern)
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Methodist
Methodist
Latter Day Saints
Latter Day Saints
Protestant Episcopal
Class 4-45
12 February - 7 April 1945

Beamer, James R. 
Bellon, John E. 
Cummins, James W.
Egertson, Hagbard O. 
Frazier, Charles C. 
Geary, Alger W.
Heitmann, George J.
Hudson, Heyward W.
Hutcheson, Richard G., Jr., (V-12) (S)
Kelly, Lawrence “B”
Lewis, James W. 
Long, James R., to USN
McDowell, Noah L., (S)
Shaw, Robert M.
Skiles, Elvin L. 
Sleeth, Ronald E., (V-12) (S)
Smith, Robert W., (S) 
Stowater, Seattle A.
Waggoner, John G.
Weber, Oscar, to USN
Wilson, Charles L.


Lutheran
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Lutheran
Lutheran
Baptist (Northern)
Lutheran
Baptist (Southern)
Presbyterian (US)
Baptist (Northern)
Lutheran
Lutheran
Baptist (Southern)
Protestant Episcopal
Baptist (Southern)
Methodist
Independent Fundamentalist
Unitarian
Congregational
Lutheran
Disciples of Christ
Class 5-45
26 February - 21 April 1945

Ahern, Patrick H. 
Bell, William G.
Brown, Edward G. 
Doxsey, William G., (S)
Dye, James W. 
Finnegan, Bernard J.
Galey, Roger D., Jr., (V-12) (S)
Gray, Everett D. 
Hubbard, Harry C.
Hunter, Thomas H., (V-12) (S)
Lukens, Alexander M. 
Morley, Walter K. 
Ray, Milton U., (V-12) (S)
Reese, Lawrence M 
Taylor, Lynn F., (V-12) (S)
Turner, Joseph D. E.
Whitfield, Lawrence K. 
Young, David T. (S)


Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Protestant Episcopal
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
United Presbyterian
United Presbyterian
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Protestant Episcopal
Protestant Episcopal
Methodist
Lutheran
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Methodist
Presbyterian (USA)
Class 6-45
12 March - 5 May 1945

Bennett, Benjamin F., Jr. 
Boone, Norman U.
Bragstad, Glenn W., (S)
Broadway, Benjamin F.
Bruland, Clifton L., (S)
Cartford, Olaf C., (S)
DeLair, Edward R., (S)
Fenning, Robert C., to USN
Fuller, David O.
Gangsei, Lyle B., (S)
Gronneberg, Irvin C., (S)
Hall, George J. 
Hodgens, Hubert W. 
Kostka, Leonard J.
Lugabill, Richard B., (S)
Miller, Hugh F., (S)
Nelson, Theodore M., (S)
Nordby, Walter H., (S)
O’Donnell, James A.
Opsal, Bernt C., (S)
Palmer, Wendell S., to USN
Richardson, Winthrop H. 
Rochelle, Bob G. 
Reynard, Frederic E., (S)
Smith, Louis C., (S)
Stroup, Herbert W., Jr.
Wagoner, Walter D., (S)
Walters, Ralph H. 
Wayland, Ewing T.
Westby, Frithjof O. M., (S)


Baptist (Southern)
Methodist
Lutheran
Baptist (Southern)
Lutheran
Lutheran
United Presbyterian
Lutheran
Baptist (Northern)
Lutheran
Lutheran
Protestant Episcopal
United Presbyterian
Roman Catholic
Methodist
Baptist (Northern)
Lutheran
Lutheran
Roman Catholic
Lutheran
Methodist
Congregational
Baptist (Southern)
Baptist (Northern)
Lutheran
Lutheran
Congregational
Presbyterian (USA)
Methodist
Lutheran
Class 7-45
26 March - 19 May 1945

Adams, Garnet O., Jr, (S)
Alexander, Ben C., (V-12) (S)
Alty, Glenn V.
Briner, Lewis A. 
Broadley, Joseph M., (V-12) (S)
Brock, Wendell C.
Brown, Samuel E .
Carruth, Wade C., (V-12) (S)
Childress, Elmer H., (S)
Cusack, Joseph P. 
Devereaux, Charles P.
Dwyer, James G. 
Emerson, James E., (V-12) (S)
Estill, Allen S.
Felty, Beverly, (V-12) (S)
Frost, John E.
Gideon, Bruse Eugene
Hayes, Jack W.
Herrick, Carl W.
Huber, George H. 
Keeseckcr, William F. 
Kellison, John M.
Kidd, Paul J., (S)
Kirk, Nevin M., (S)
Lemly, Robert M.
Morgan, Homer LeR 
Morten, Walter R., Jr., to USN (S)
Nesvig, Milton L. 
Neymeyer, Robert E., (S)
Nuttall, William I. 
Rice, Roger M., Jr.
Shannon, James G., (S)
Sloan, Edwin G. 
Smith, Robert O., (V-12) (S)
Somers, Lester I., to USN (S)
Tennant, William G., to USN
Touhsaent, Wilson E. 
Uber, Thomas Barclay (S)
Wellmaker, Ben H. 
Woods, William A., (V-12) (S)
Zerwas, Jack LaV.


Evangelical and Reformed
Methodist
Methodist
Evangelical
Presbyterian (USA)
Independent Fundamentalist
Presbyterian (US)
Methodist
Baptist (Southern)
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Disciples of Christ
Methodist
Protestant Episcopal
Methodist
Baptist (Southern)
Presbyterian (US)
Methodist
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Lutheran
Evangelical and Reformed
Presbyterian (US)
Methodist
Lutheran
Lutheran
Lutheran
Roman Catholic
Presbyterian (US)
Lutheran
Presbyterian (USA)
Methodist
Evangelical and Reformed
Methodist
Lutheran
Lutheran
Baptist (Southern)
Methodist
Presbyterian (USA)
Class 8-45
9 April - 2 June 1945

Anderson, Lyle A., Jr., (S)
Ault, Wallace V., (S)
Baar, William H., (S)
Bachmann, Clarence C., (S)
Boll, Peter
Campbell, Collin H., (S)
Carney, Edward J.
Chase, James S.
Cutter, Addison W., (S)
Eaton, Olney E., (S)
Fenelon, Thomas F.
Griswold, William R.
Grove, Ralph M..
Hansen, Levis W. 
Head, Donald W.
Heyl, Richard P., to USN
Johnson, Donald B., (S)
Kruschwitz, Stanley A. 
Nielsen, David (n)
O’Leary, Joseph D.
Peeters, Richard T.
Porter, Harry A. 
Reiber, Stanley R., (V-12) (S)
Swets, William “A”
Trower, Ross H., (S)
Tulley, Edward M.
Vogel, Charles D.
Ware, Jack W., (S)


Baptist (Northern)
Baptist (Northern)
Lutheran
Lutheran
Reformed
United Presbyterian
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Methodist
Lutheran
Roman Catholic
Baptist (Northern)
United Presbyterian
Lutheran
Congregational
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Methodist
Congregational
Roman Catholic
Roman Catholic
Baptist (Northern)
United Presbyterian
Reformed
Lutheran
Roman Catholic
United Presbyterian
Presbyterian (USA)
Class 9-45
29 April - 16 June 1945

Bright, Charles H., Jr.
Butz, Alvin H., Jr.
Carver, Earl C., (S)
Chaunce, Robert G.
Clavton, Thomas A. 
Emanuel, Samuel P. 
Grimes, John E. 
Hamblin, John F., Jr.
Hawkins, Elmo M. T., to USN
Hogan, William F. 
Hotelling, Robert D.
Jensen, Carl O.
Kokoszka, William J.
Landrum, John W.
Landes, Herbert P., (S)
Lau, Frank W. , (S)
Lipscomb, James W., to USN
May, Ernest V.
McDonnell, Bernard J.
Murray, Charles F.
Ostrander, Donald H., (S)
Reddington, Thomas M.
Reed, Raymond J.
Rhinesmith, John G. 
Roney, Herman F.
Ruder. Frederick A.
Seldomridge, Amos L., (S)
Smith, Taylor C.
Starnes, Homer J.
Stirling, James (n)
Stone, Chick G., (S)
Tierney, Bernard J.
Townsend, Dwight G.
Travis, Paul W.
Van Sickle, Harold G. 
Webster, Thomas A., (S)
Warman, John B. 


Methodist
Lutheran
Methodist
Methodist
Roman Catholic
Methodist
Roman Catholic
Protestant Episcopal
Methodist
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Methodist
Roman Catholic
Baptist (Southern)
United Brethren
Lutheran
Presbyterian (Bible)
Methodist
Roman Catholic
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Roman Catholic
Methodist
Methodist
Methodist
Evangelical and Reformed
Baptist (Southern)
Baptist (Southern)
Protestant Episcopal
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Methodist
Baptist (Northern)
Methodist
Methodist
Methodist
Class 10-45
7 May - 30 June 1945

Andel, Joseph U. 
Baus, Joseph W., (S)
Bell, Robert P.
Beynon, Lee J., Jr., (S) 
Bulla, Charles A.
Burr, Beryl L. 
Buschmann, Joseph P. 
Cervin, Russell A.
Conn, Worth B.
Connolly, Matthew F.
Davis, Darrell A.
Dexter, Arwayne A., (S)
Donohue, Thomas E.
Gesell, Cranston R.
Golding, John T.
Hauser, Ellwood L.
Kasle, Leonard (n)
Kinzer, Bernard H., (S)
Konz, Harold L., (S)
Landrum, Charles L. 
McCoy, Patrick L.
Miller, Charles W.
Mroczka, Stanley A.
Peeples, Charles LaM., (S)
Rice, Herbert L. 
Senter, Mark H., (S)
Sheffield, John C.
Shephard, Kenneth S.
Singleton, Maurice J.
Stapleton, James A. 
Sturtevant, Peter M. 
Swasko, Andrew
Vallem, Ivan H. 
Weissert, Valentine P.
Winkler, Frederick 


Roman Catholic
Presbyterian (USA.)
Congregational
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Evangelical Missionary Covenant
Methodist
Roman Catholic
Evangelical
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Lutheran
Protestant Episcopal
Lutheran
Jewish
Baptist (Northern)
Evangelical and Reformed
Presbyterian (US)
Roman Catholic
Methodist
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Evangelical and Reformed
Independent Fundamentalist
Methodist
United Presbyterian
Roman Catholic
Roman Catholic
Protestant Episcopal
Lutheran
Lutheran
Lutheran
Roman Catholic
Class 11-45
21 May - 14 July 1945

Adams, Anthony C. 
Day, Edgar A., to USN
Doyle, William F. 
Everhart, William L. 
French, Carlton C. 
Heyl, Edwin R. 
Jensen, Gilbert A. 
Kennedy, Joseph R. 
Krueger, Ralph M.
LeCompte, Everett J. 
Martin, George LeR., to USN
Nalley, Virgil G. 
Neal, Fred W.
Oklevik, Peder N. 
Redman, Richard F.
Reeves, John H .
Reeves, William G., Jr. 
Riley, Jo M., (S) 
Sharp, Robert C.
Wissing, John L.


Roman Catholic
Baptist (Northern)
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Methodist
Roman Catholic
Lutheran
Disciples of Christ
Lutheran
Presbyterian (USA)
Methodist
Disciples of Christ
Congregational
Lutheran
Roman Catholic
Disciples of Christ
Methodist
Disciples of Christ
Methodist
Roman Catholic
Class 12-45
4 June - 28 July 1945
Carpenter, Malcom A., (V-12) (S) 
Chambers, Samuel D., Jr., (V-12) (S)
Cooper, Dale “G”, Jr.
Crawford, Arthur C.
Dana, Joseph C.
English, Carl D., (S)
Evans, Garrett H. 
Harris, Oscar J., (S)
Jablonowski, Richard W., Jr. 
Johnson, Warren H. 
Karnasiewicz, Charles F.
Kelly, Joseph A. 
Kirkland, William M., (S)
Land, Henry B., Jr., (S)
Lawson, Robert W. 
Lipscomb, Clyde B.
Meiring, Stanley A. 
Nolte, Robert A., (S) 
Paulson, Stanley F., (S)
Strang, Glenn D. 
Swanson, Robert D. 
Voss, Henry R., (S) 
Whitesel, John A. 


Methodist
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Protestant Episcopal
Presbyterian (USA)
Baptist (Southern)
Methodist
Baptist (Southern)
Presbyterian (US)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Baptist (Southern)
Unitarian
Baptist (Southern)
Roman Catholic
Evangelical and Reformed
Baptist (Northern)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Evangelical and Reformed
Methodist
Class 13-45
18 June - 11 August 1945

Bagley, Roy I.
Barnett, Harry F.
Brown, Jonathan C., Jr., (S)
Brown, Robert McA., (S) 
Collins, Alvin O., (S)
Compton, Carl E.., (S) 
Conly, Edwin L.
Cook; Stephen L., (S)
Duncan, Thomas C., (S)
Engle, Kline dA. 
Fleming, Samuel C. W.
Gordon, Richard E., (S)
Herndon, Thomas O., (S)
Jenkins, George W.
Kemmerle, Llewellyn, G.
Klesh, Francis J. 
Knox, Ernest 
Laplace, Robert E. V. 
Luce, Thomas F., (S)
Matthews, James W.
McCarthy, Joseph F.
McConnell, Harold H., Jr., (S)
Miller, Richard W.
Miller, Theodore S.
Nichols, Bronnie E.
Nowakowski, Boniface
Robbins, William A., (S)
Sturtevant, Francis T.
Svendsen, Edwin A.
Szczesny, Charles A.
Thompson, William C. 
Wayman, Thomas M. 
Wells, Harry T. 
Willets, Robert H., (S) 
Williams, Donald E.
Wise, Arthur K., (S)


Methodist
Presbyterian (US)
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Baptist (Southern)
Baptist (Southern)
Protestant Episcopal
Presbyterian (US)
Presbyterian (US)
Protestant Episcopal
Protestant Episcopal
Baptist (Southern)
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Presbyterian (Cumberland).
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Methodist
Roman Catholic
United Presbyterian
Methodist
Methodist
Baptist (Southern)
Roman Catholic
Methodist
Congregational
Lutheran
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Methodist
Baptist (Southern)
Presbyterian (US)
Baptist (Northern)
Class 14-45
2 July - 25 August 1945

Allmon, ,Joseph T., (S)
Boertje, Paul A., (S)
Bonhall, Robert LeR., (S)
Brown, Robert A.
Byerley, Clifford M. 
Calhoun, Noel A., (S)
Callahan, James T. 
Carter, Richard P.
DeHority, George H., (S)
Dohrmann, Leonard B., (S)
Duffy, Peter F.
Eckmann, Lawrence J.
Enyedi, George J. 
Fleming, James B. 
Gilbert, Lawrence E., (S)
Gray, Douglas W., (S)
Harden, Jesse “D” 
Hawkins, Harold L., (S)
Jackson, Robert W. 
Jones, Ray C., (S)
Lawrence, William D., (S) 
Loveland, Clarence H.
McCandless, Kenneth B., (S)
Madigan, Edward T.
Moran, John L., Jr., (S) 
O’Bryan, Henry P.
Oerter, Robert N., (S)
Patton, Robert L., (S) 
Rodman, John R., (V-12) (S)
Roth, Allcn H.
Saunders, Fuller B., (S)
Sexton, Virgil W.
Theobald, Walter M.
Talley, Joseph A., (S)
Wartes, Arthur J., (S) 
Watt, James R. 
Williams, Palmer D. 


Baptist (Southern)
Christian Reformed
Protestant Episcopal
Presbyterian (USA)
Methodist
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Congregational
Presbyterian (USA)
Evangelical and Reformed
Roman Catholic
Roman Catholic
Reformed
Roman Catholic
Presbyterian (US)
Presbyterian (USA)
Disciples of Christ
Baptist (Southern)
Protestant Episcopal
Congregational
Baptist (Northern)
Methodist
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Methodist
Presbyterian (USA)
Lutheran
Baptist (Southern)
Methodist
Methodist
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Presbyterian (USA)
Congregational
Class 15-45
16 July - 8 September 1945

Baar, James W., (S)
Bartish, James D., (S)
Bean, William K., (S)
Booch, Harold L.
Braden, Arthur W.
Byrum, Roy D., (S) 
Camp, Richard P. 
Driftmier, Frederick F., (S) 
Elwood, Carl, to USN (S)
Groom, John L., (S) 
Hart, Trusten A., (S)
Hartman, George W. 
Holmes, Robert W., (S) 
Kerr, Daniel E . 
Lamb, Elroy (S)
Moen, Clayton B.
Peterson, Oliver E.
Kauscher, Russell T.
Rogers, Carl W. 
Schauer, John W., Jr. 
Thomas, John W.
Trewolla, James A. 
Young, Philip P., (S)


Reformed
Lutheran
Baptist (Southern)
Congregational
Disciples of Christ
Methodist
Baptist (Northern)
Congregational
Lutheran
Baptist (Northern)
Presbyterian (USA)
Evangelical
Methodist
Presbyterian (USA)
Baptist (Southern)
Lutheran
Baptist (Northern)
Protestant Episcopal
Baptist (Southern)
Evangelical and Reformed
Baptist (Northern)
Disciples of Christ
Methodist
Class 16-45
30 July - 22 September 1945

Barrow, Emmitt C., (S)
Boon, Harold W.
Brink, Newell V.
Carter, Alvin L.
Casazza, David J.
Connell, Daniel J. F. 
Crockett, Duncan R. 
Cummings, Harold H.
Douglass, Charles H.
Edwards, Thomas V.
Frieberg, Arthur M., (S)
Gamble, Connolly C., (S)
Geren, William H., (S)
Greek, Ross A., (S)
Grygiel, Andrew J.
Hale, Titus M.
Hanlin, Harold F.
Harris, Birt D., Jr., (S)
Hickey, Rufus G.
Kaye, Philip A., (S) 
Lambertson, John P.
Montgomery, David K.
Morey, Dean A., (S)
Olmon, Luther E., (S) 
Pearson, Neal (n), Jr., (S)
Ramsey, Frank Y., (S)
Rich, Thomas L., Jr., (S)
Robb, John W., (S)
Robbins, Ray F.
Ruhlen, Ralph L., (S)
Seckinger, Ernest W.
Smith, Alvin D., (S)
Smith, Richard G., (S)
Sobel, Samuel, to USN 
Stevens, Lee G. E.
Toomey, William J.
Tormey, Richard T.
Van Antwerp, Eugene I.
Whiterabbit, Mitchell (n), (V-12) (S)
Williams, Harrison E., (S)
Winn, Albert C., (S)
Wroten, James D., Jr., (S)
Yanow, Albert (n)


Methodist
Christian and Missionary Alliance
Methodist
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Roman Catholic
Presbyterian (US)
Presbyterian (US)
Protestant Episcopal
Roman Catholic
Lutheran
Presbyterian (US)
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Disciples of Christ
Lutheran
Presbyterian (USA)
Methodist
Methodist
Protestant Episcopal
Presbyterian (USA)
Lutheran
Lutheran
Presbyterian (USA)
Baptist (Southern)
Methodist (Free)
Baptist (Southern)
Methodist
Methodist
Presbyterian (USA)
Disciples of Christ
Jewish
Protestant Episcopal
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Evangelical and Reformed 
Baptist (Northern)
Presbyterian (US)
Methodist
Jewish
Class 17-45
13 August - 6 October 1945

Badger, Briant G., (S)
Brewerton, Peter H. 
Campbell, Charles T.
Canaday, Wilbur D., Jr., (S) 
Cook, John H.
Dale, James E.
Dowd, John A.
Holmes, James J.
Holmes, Richard J.
Hoover, Philip C.
Huff, Harold S., (V-12) (S) 
Keeley, John A.
Kirkpatrick, Dow N.
Luke, Thomas J.
Lwowski, Valentin A.
McKeefery, William J., (S)
McNeil, Murray T., Jr.
Metzger, Ernest W., to USN (S) 
Milton, Byron L., (S)
Muir, Robert M.
Rankin, Robert P. 
Redwine, P.
Reilly, Daniel P.
Rushford, Park T.
Shands, Otis N., Jr.
Shurtleff, Paul McL.
Stewart, Kenneth A.
Summers, William F., (S)
Swanson. Eugene S., to USN
Watson. Ira B., Jr., (S) 
Wharton. Conway T. Jr., (S)
Wilmer. Richard H., Jr. 


Latter Day Saints
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Congregational
Methodist
Roman Catholic
United Brethren
Roman Catholic
Roman Catholic
Roman Catholic
Methodist
Roman Catholic
Methodist
Methodist
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Congregational
Methodist
Presbyterian (US)
Presbyterian (USA)
Methodist
Baptist (Southern)
Roman Catholic
Baptist (Northern)
Baptist (Southern)
Presbyterian (USA)
Disciples of Christ
Presbyterian (US)
Lutheran
Presbyterian (US)
Presbyterian (US)
Protestant Episcopal
Class 18-45
27 August - 20 October 1945

Blackford, John C., (S)
Buhler, Donald F.
Carson. Harry C.
Davidson, Harrison, Jr., (S) 
Dibley, Joseph C. 
Dosch, Walter Lewis, (V-12) (S)
Doughty, Carlton B.
Engstrom, Paul H.
Hackney, James P. 
Holborow, Edward G., Jr.
Irey, William (S)
Kennedy, Deane W., (S)
Kimball. Robert M.
Okland, Elmer N.
Riddle, Earl W., (S)
Ridley, Roy B.
Smith, William E., (S)
Van Arsdale, Werdie S., Jr.
Weidler, Edwin R., to USN


Methodist
Methodist
Presbyterian (USA)
Methodist (Wesleyan)
Methodist
Presbyterian (USA)
Methodist
Methodist
Baptist (Southern)
United Presbyterian
Presbyterian (USA)
Methodist
Congregational
Lutheran
Methodist
Methodist
Baptist (Southern)
Disciples of Christ
Evangelical and Reformed 
Class 19-45
10 September - 3 November 1945

Abendroth, Emerson I., (V-12)
Applebee, Wendell T., Jr., (V-12)
Barton, Edwin M., (V-12)
Bash, Gerald S. 
Bear, Orval L., (V-12)
Boyer, Tracy K., (V-12)
Caylor, Ellsworth E., (V-12)
Caylor, John (n) Jr., (V-12)
Coppedge, James F., Jr. 
Danielson, John M., (V-12)
Denman, Thomas H. 
Ellison, Addison D., Jr. 
Estes, Morrison (n), (V-12)
Goldammer, Arthur J.
Harrison, Robert M., to USN
Izard, Carroll E., (V-12)
Lang, Robert F., to USN
Marron, Peter J. 
Mitchell, Carlton T., (V-12)
Moke, Norbert A.
Nichols, Lloyd C.
Nyman, Eugene B. 
Oglesby, Glynn A., (V-12), to USN
O’Neill, Edward C. 
Ramberg, August J.
Smith, Benjamin E., (V-12)
Smith, James R., (V-12)
Sullivan, Daniel G. 
Trefz, Edward K.
Tyler, Henry H., (V-12)
Voll, Bernard F., (V-12)
Wackerbarth, Henry P.
Wallace, Raymond L. 


Presbyterian (USA)
Congregational
Methodist
Disciples of Christ
Methodist
Baptist (Northern)
United Presbyterian
Baptist (Southern)
Methodist
Baptist (Southern)
Methodist
Presbyterian (US)
Methodist
Roman Catholic
Methodist
Baptist (Southern)
Methodist
Roman Catholic
Baptist (Southern)
Reformed
United Brethren
Baptist (Northern)
Methodist
Roman Catholic
Methodist
Baptist (Southern)
Disciples of Christ
Roman Catholic
Presbyterian (USA)
Disciples of Christ
Methodist
Reformed
Presbyterian (Bible)
Class 20-45
October 1945

Brown, Edgar S., (V-12)
Garnett, William B., (V-12) 
Gilbert, Bertram C., (V-12)
Herb, Donald W., (V-12)
Kulp, John C., (V-12)
Malotte, Charles, (V-12)  
Morentz, Paul E., (V-12)
Pfahler. John W., (V-12)
Raly, Coleman L, (V-12)


Lutheran
Protestant Episcopal
Lutheran
Lutheran
Methodist
Disciples of Christ
Lutheran
Lutheran
Baptist (Southern)
Class 21-45
November 1945

Frost, Eugene A., (V-12)
Gates, Edward D., (V-12) 
McCoy, Charles S., (V-12) 
McDowell, Kenneth G., (V-12)
Parsons, Preston D., (V-12) 


Congregational
Congregational
Methodist
Methodist
Disciples of Christ

Sources:
1.  Drury, Clifford M.; The History of the Chaplain Corps, United States Navy,
Volume One 1778-1939
, Washington, D.C.: Government Printing Office, 1949.
2.  Drury, Clifford M.; The History of the Chaplain Corps, United States Navy,
Volume Two 1939-1949
, Washington, D.C.: Government Printing Office, nd.
3.  Drury, Clifford M.; United States Navy Chaplains 1778-1945:
Biographical and Service-Record Sketches of 3,353 Chaplains
Including 2 Who Served in the Continental Navy
, Washington, D. C.:
Government Printing Office, 1948.
 
U.S. Navy Chaplains 1778-1916
U.S. Navy Chaplains 1917-1939
U.S. Navy Chaplains 1939-1941
U.S. Navy Chaplains 1941-1943
U.S. Navy Chaplains 1943
U.S. Navy Chaplains 1944
U.S. Navy Chaplains 1945